Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Přejít na obsah stránky

Od ledna dojde k úpravám cen IDZK

Od 1. ledna 2022 přistoupí kraj k úpravě cen jízdného v rámci Integrované dopravy Zlínského kraje. Oproti současnosti zaplatí cestující v autobusech i vlacích za jeden ujetý kilometr o 20 haléřů více. Důvodem navýšení jsou dlouhodobě rostoucí výdaje a fakt, že od roku 2019 se neměnily ceníky ve veřejné dopravě v regionu. Na dnešním jednání schválili změnu krajští radní.


„Jako řádný hospodář musíme reagovat na aktuální ekonomickou realitu. V letech 2020 a 2021 došlo k navýšení výdajů na dopravní obslužnost ve Zlínském kraji vlivem inflace o 8,5 %. Inflační navýšení pro rok 2022 představuje 5,1 %, celkem tedy od roku 2020 výdaje stouply o 13,6 %. Současně ale za stejné období nedošlo k úpravě ceny jízdného v systému Integrované dopravy Zlínského kraje. Je proto nezbytné upravit stávající základní ceník jízdného tak, aby nedocházelo k dalšímu navyšování nepokryté ztráty v linkové i drážní dopravě, které má negativní dopad do krajského rozpočtu,“ říká Ing. Radek Doležel, náměstek hejtmana Zlínského kraje pro dopravu, a současně dodává: „Pro srovnání – zatímco u nás ve Zlínském kraji cestující spolu s nástupní sazbou platí za každý ujetý kilometr 1 korunu, v sousedním Moravskoslezském kraji je to 1 koruna 40 haléřů.“

V současné době platí, že cestující zaplatí 9,- Kč nástupní sazbu a dále 1,-Kč za každý ujetý kilometr. „Od Nového roku se cena za ujetý kilometr zvýší na 1,20 Kč, nástupní sazba se měnit nebude, zůstane tedy na 9,- Kč,“ uvádí jednatel společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje, s.r.o. (KOVED) Ing. Martin Štětkář a doplňuje: „Jízdné se přitom bude zaokrouhlovat na celé koruny.“ K platbě bude jako doposud možné využít hotovost, platební karty, mobilní telefon nebo karty Zetka či ODISKa, které navíc umožňují zvýhodněný přestup mezi spoji (cestující platí nástupní sazbu pouze v prvním spoji). 

Navýšení cen na vybraných trasách

trasa

vzdálenost

cena 2021

cena 2022

zvýšení

Vizovice – Zlín-Příluky

10 km

19,0

21,0

10,5 %

Karolinka – Ústí u Vsetína zastávka

20 km

29,0

33,0

13,8 %

Kroměříž, AN – Kyjov, AS

50 km

59,0

69,0

16,9 %

Zlín, AN – Rožnov pod Radhoštěm, knihovna

70 km

 79,0

93,0

17,7 %

Uherský Brod, dopravní terminál – Brno, ÚAN Zvonařka

105 km

114,0

135,0

18,4 %

„Procentuálně se cena za jízdné v IDZK zvyšuje s počtem ujetých kilometrů. Víme, že na našich linkách se více než dvě třetiny cest pohybují ve vzdálenostech do 20 km, kde je navýšení o 13,8 %,“ upozorňuje Ing. Miroslav Řihák, vedoucí ekonomického úseku společnosti KOVED. Lze předpokládat, že navýšením cen kraj získá navíc zhruba 21 milionů korun za rok.


Výhled na rok 2022

V roce 2022 připravujeme další zásadní krok v rozvoji IDZK, a to zavedení zónového tarifu. „V zásadě půjde o to, že kraj rozdělíme na zhruba 120 zón. Cena jízdenky se potom bude odvíjet už ne od kilometrů, ale od počtu ujetých zón,“ vysvětluje Ing. Martin Štětkář. Zónový tarif umožní navíc zavedení časových jízdenek. V první fázi se počítá s možností nákupu 7denního a měsíčního časového jízdného. „Přechod na zónový tarif a časové jízdenky předpokládáme od července roku 2022,“ dodává jednatel.
„Další úprava cen jízdného bude vázána právě na chystané zavedení zón v polovině příštího roku. V plánu je další navýšení základního jízdného. Současně s tím však začnou platit časové kupony, které budou naopak nabízet výhodnější jízdné a pravidelní cestující díky nim ušetří,“ uzavírá náměstek Ing. Radek Doležel.

Zavřít vyhledávání

Vyhledávání

Zavřít mobilní menu
Rezervace