Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Přejít na obsah stránky

Od 1. července můžete cestovat na jedno swipnutí

Kolik stojí jízdenka? Kde si ji koupím? A mám u sebe drobné v hotovosti?... Při cestování po Zlínském kraji už není nutné si pokládat podobné otázky. Díky spolupráci se švýcarskou společností FAIRTIQ – světovým technologickým lídrem v placení jízdného systémem „Zaplať, co projedeš“– , je ve veřejné dopravě na území Zlínského kraje možné cestovat právě s aplikací FAIRTIQ. Cestujícím je dostupná od 1. července, a to nejenom na autobusových a železničních linkách IDZK, ale i v trolejbusech a autobusech všech systémů MHD v regionu.


Jak systém funguje? „Před zahájením cesty stačí jedno swipnutí – přejetí prstu po obrazovce telefonu se systémem iOS nebo Android – a aplikace vyřeší zbytek: sama pomocí senzorů a technologií pro určování polohy vyhodnotí, jakými linkami probíhala cesta, a následně automaticky naúčtuje cenu nejvýhodnější jízdenky. Pokud by se uživatel zapomněl po výstupu odhlásit, aplikace dokáže cestu ukončit automaticky díky funkci ‚Smart Stop‘,“ představuje systém jednatel společnosti KOVED Martin Štětkář. Systém rozpozná vykonanou cestu na základě dat o poloze a spočítá férovou cenu na základě projeté vzdálenosti v regionu. Zároveň však během jednoho dne není možné překročit cenu celodenní jízdenky, a to bez ohledu na počet cest či ujetou vzdálenost. FAIRTIQ také umožňuje uživatelům zakoupit jízdenky pro maximálně čtyři spolucestující.

„Díky vstřícnosti Dopravní společnosti Zlín–Otrokovice bude do nového systému zapojena i zlínská městská hromadná doprava. S aplikací FAIRTIQ tak můžete bezproblémově cestovat autobusy, vlaky i trolejbusy ve Zlínském kraji. Díky inovativní technologii FAIRTIQ se stane veřejná doprava ve Zlínském kraji jednodušší a atraktivnější,“ zdůrazňuje náměstek hejtmana Zlínského kraje pro oblast dopravy Radek Doležel. Zlínský kraj investoval v posledních letech obrovské úsilí do zvyšování kvality a použitelnosti veřejné dopravy. „Modernizace způsobů placení a odbavování pro nás byla jednou z největších výzev. A právě implementace aplikace FAIRTIQ je základem skládačky nových, uživatelsky přívětivých způsobů odbavování, kterou chceme kompletně představit a zprovoznit do konce roku,“ doplňuje Martin Štětkář.

„Jsme nesmírně potěšeni, že nyní mohou obyvatelé Zlína a celého kraje používat naše jednoduché řešení pro veřejnou dopravu,“ říká Gian-Mattia Schucan, zakladatel a výkonný spoluředitel FAIRTIQu. Systém je již používán v mnoha regionech napříč Evropou, z čehož mohou těžit i uživatelé ze Zlínského kraje: mohou totiž použít tuto aplikaci i pro cestování například v autobusech a vlacích ve Švýcarsku a několika dalších oblastech v sousedních zemích.

Jak už bylo zmíněno, systém FAIRTIQ započítá cestujícímu vždy nejvýhodnější cenu jízdenky za projetou trasu. V praxi to znamená, že na logických trasách zaplatí cestující vždy pouze cenu za nejkratší spojení. „Jako příklad můžeme uvést trasu Zlín – Vsetín, která je obsluhována přímými autobusovými linkami 110 (přes Valašskou Polanku), 120 (přes Jasennou), 130 (přes Slušovice) a 140 (přes Hošťálkovou). Jejich délka se liší od 36 až do 42 km. V případě, že cestující bude platit jízdné pomocí aplikace Fairtiq, zaplatí vždy stejnou cenu 57,- Kč, ať pojede jakoukoliv z uvedených linek,“ uvádí dále jednatel KOVEDu Martin Štětkář a doplňuje: „Fairtiq se tak stane první platformou, na níž aplikujeme tzv. jízdenky nové generace, kdy cestující bude za jízdu mezi dvěma body platit jednotnou částku bez ohledu na trasu, kterou pojede.“

Kalkulátor ceny     Zde si můžete předem zjistit, kolik zaplatíte za cestu s FAIRTIQem mezi dvěma body.

Podrobné informace k fungování aplikace najdete zde.
 

Zavřít vyhledávání

Vyhledávání

Zavřít mobilní menu
Rezervace

Vážení cestující,

z důvodu stavebních prací v centru Zlína dochází ke zpoždění linek ze směru Vizovice až o desítky minut. Vybrané autobusy jedou po objízdné trase po Benešově nábřeží s náhradní zastávkou pro výstup Podvesná XVI (místo zastávky Nemocnice) a neobslouží zastávku Zlín, Dlouhá.

Zpoždění u linek jedoucích po standardní trase se může přenášet i na linky jedoucí ze Zlína, takže nemusí být dodrženy přestupní vazby.

 

 

Upozornění