Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Přejít na obsah stránky

Nejmodernější způsob nákupu jízdenek přichází do Česka. Zlínský kraj zahájil spolupráci se společností FAIRTIQ

Kde si koupit jízdenku, jakou zvolit, jak za ni zaplatit… Podobné otázky již brzy nebudou muset řešit cestující ve Zlínském kraji. Krajská společnost Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje (KOVED) zahájila spolupráci se švýcarskou společností FAIRTIQ – světovým technologickým lídrem v placení jízdného. Integrovaná doprava Zlínského kraje (IDZK) se tak stane prvním systémem veřejné dopravy v Česku, v němž bude možné cestovat právě s aplikací FAIRTIQ. Start provozu se předpokládá letos v létě.


Jak bude celý systém fungovat? „Před zahájením cesty bude stačit jedno swipnutí – přejetí prstu po obrazovce telefonu se systémem iOS nebo Android – a aplikace vyřeší zbytek: sama pomocí senzorů a technologií pro určování polohy vyhodnotí, jakými linkami probíhala cesta, a následně automaticky naúčtuje cenu nejvýhodnější jízdenky. Cestující zároveň nezaplatí více, než je cena celodenní jízdenky – ať už celokrajské, nebo městské. Všechny platby proběhnou ze spárované platební karty. Při kontrole jízdenek průvodčím, revizorem nebo řidičem zobrazí aplikace kontrolní QR kód, který prokáže, že byl FAIRTIQ před zahájením cesty spuštěn,“ představuje systém jednatel společnosti KOVED Martin Štětkář.

„Představte si, že nastoupíte do trolejbusu u zlínské zoo, přestoupíte do autobusu směr Holešov a následně na vlak do Kroměříže, a to bez jediného nákupu jízdenky předem. Díky technologii FAIRTIQ se takové spontánní a jednoduché cestování stane brzy realitou,“ říká Jakub Zach, předseda výboru pro dopravu zastupitelstva Zlínského kraje.

FAIRTIQ se 700 tisíci aktivními uživateli každý měsíc funguje na celém území Švýcarska a Lichtenštejnska, ve vybraných regionech Rakouska, Německa a Francie a brzy také po celém Dánsku. Česko se tak díky Zlínskému kraji stane sedmou zemí, kde bude tato technologie v provozu. Pro cestování ve všech oblastech, kde je FAIRTIQ podporován, navíc cestujícímu postačí jediná společná aplikace. 

„V posledních letech náš tým investoval obrovské úsilí do zvyšování kvality a použitelnosti veřejné dopravy. Modernizace způsobů placení a odbavování pro nás byla jednou z největších výzev. A právě implementace aplikace FAIRTIQ, již budou moci cestující využívat od léta, bude základem skládačky nových, uživatelsky přívětivých způsobů odbavování, kterou chceme kompletně představit a zprovoznit do konce roku,“ říká dále Martin Štětkář.

„Je nám ctí, že obyvatelé Zlínského kraje budou mít zanedlouho možnost jezdit veřejnou dopravou doslova na jedno swipnutí na mobilu. Vzájemná spolupráce je důkazem, že o naši technologii vyvinutou ve Švýcarsku je velký zájem i v zahraničí,“ uvádí Gian-Mattia Schucan, zakladatel společnosti FAIRTIQ.

Zlínský kraj navíc začátkem roku 2024 podepsal se zástupci měst Zlín a Otrokovice dohodu o spolupráci, v níž se smluvní strany zavazují plně integrovat MHD ve Zlíně a Otrokovicích do jednotného tarifního systému Integrovaná doprava Zlínského kraje. „Díky flexibilitě, jednoduchosti používání i snadné implementaci libovolné tarifní struktury by se FAIRTIQ měl stát prvním kanálem, který bude používat nové jednotné jízdné. S městy právě projednáváme konkrétní kroky, jak docílit toho, aby FAIRTIQ fungoval ve všech krajských autobusech, regionálních vlacích a rychlících spolu s trolejbusy a autobusy MHD tak, aby cestující s FAIRTIQem pouze nastoupil a nemusel studovat, kde platí jaký tarif,“ uzavírá Radek Doležel, náměstek hejtmana Zlínského kraje pro oblast dopravy.

 

O FAIRTIQu

FAIRTIQ je společnost se sídlem ve švýcarském Bernu, která se svými 130 zaměstnanci vyvíjí stejnojmennou mobilní aplikaci pro nejinovativnější a nejjednodušší odbavování ve veřejné dopravě bez nutnosti nákupu jízdného předem. Od roku 2016 cestující přes FAIRTIQ realizovali přes 145 milionů cest a aktuálně aplikaci aktivně používá 700 tisíc unikátních cestujících každý měsíc.  Název FAIRTIQ je hříčkou na německé slovo fertig – hotovo a zároveň znamená jízdenku za férovou cenu – fair ticket.

Zavřít vyhledávání

Vyhledávání

Zavřít mobilní menu
Rezervace

POZOR!

VÝLUKOVÉ OPATŘENÍ TROJÁK - TESÁK BUDE PLATIT I DNES, tj. 24.4.2024

Podrobné informace ZDE

Upozornění