Přejít na obsah stránky

Jízdné a tarify

Jak funguje tarif Zlínského kraje?

V systému Integrované dopravy Zlínského kraje (IDZK) vždy přesně víte, kolik zaplatíte za cestu. Je to jednoduché: cena je od 1. ledna 2022 stanovena na 1,20 Kč za 1 km jízdy. K tomu je třeba připočítat jednotnou nástupní sazbu 9,- Kč. Takže čím delší bude vaše cesta Zlínským krajem, tím výhodnější cenu zaplatíte: zatímco cesta dlouhá 10 km vás přijde na 21,- Kč (12,- Kč + 9,- Kč), 50 km s námi projedete za 69 Kč (60,- Kč + 9,- Kč). Platbu přitom můžete provádět hotovostně, mobilním telefonem (Google Pay, Apple Pay), bankovní kartou nebo prostřednictvím tzv. karty Zetka. Tuhle variantu doporučujeme! Jsme taky kompatibilní s kartou Moravskoslezského kraje ODISka – takže u nás můžete k platbě použít ODISKu a naopak Zetkou zaplatíte i v Moravskoslezském kraji. 
Cena jízdenky je vždy zaokrouhlena dolů na celé koruny.

Platím za přestup mezi spoji?

Pokud se ptáte, zdali v případě, že během cesty přestoupíte z jednoho spoje na druhý, budete muset platit nástupní sazbu 9,- Kč dvakrát, odpověď vás potěší: jestliže využijete přímo navazující spoje – tedy přestoupíte do 30 minut –, tak při platbě kartou Zetka nebo ODISka vám nástupní poplatek podruhé účtován nebude.  Můžete samozřejmě přestupovat mezi autobusy i vlaky.

Co když cestuji mezi kraji?

Cestuji kousek za hranice kraje

Tarif Zlínského kraje sahá dokonce i za jeho hranice, takže se s ním dostanete i do sousedních regionů: vlakem na náš tarif se svezete na trati 303 až do stanice Kojetín (Olomoucký kraj), na trati 330 do stanice Moravský Písek a na trati 340 do stanice Veselí nad Moravou (Jihomoravský kraj). Autobusovými spoji v rámci Integrované dopravy Zlínského kraje se můžete svézt dokonce až do Brna, Ostravy, Přerova nebo Prostějova. Pokud však pojedete spojem, který není součástí IDZK, na tarif Zlínského kraje cestovat nemůžete.

Obdobným způsobem funguje systém i naopak – do Uherského Hradiště, Kunovic a Starého Města se z Jihomoravského kraje můžete dopravit v rámci tarifu Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, na Kroměřížsko zajíždějí linky Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje a do oblasti Beskyd a Valašského Meziříčí lze cestovat z Moravskoslezského kraje na tamní tarif.

Cestuji do nebo ze Zlínského kraje po železnici dopravou Českých drah

Pokud jedete pouze spojem Českých drah, můžete využít tarif dopravce, a to včetně jím nabízených slev (například sleva IN 25, IN 50 apod.). Je ovšem možné i kombinovat tarifní systém Českých drah a Zlínského kraje.

Cestuji do nebo ze Zlínského kraje dopravou po železnici, kdy kombinuji spoje Českých drah a Arrivy

Pokud cestujete do Zlínského kraje, kupte si jízdenku v tarifu ČD do poslední stanice ve Zlínském kraji, ve které zastavuje vlak ČD. Pro zbytek trasy si kupte u průvodčího jízdenku v tarifu Zlínského kraje. Prodá vám ji jak průvodčí ve vlaku, ze kterého přestupujete, tak průvodčí ve vlaku, do kterého přestupujete (bude jen chtít vidět předchozí jízdenku, aby byl prodej bez přirážky).

Pokud cestujete ze Zlínského kraje, kupte si v pokladně (nebo u průvodčího, není-li otevřená pokladna k dispozici) jízdenku v tarifu Zlínského kraje do poslední stanice ve Zlínském kraji. Po nástupu do prvního vlaku provozovaného ČD na vaší trase si u průvodčího kupte jízdenku pro zbytek cesty dle tarifu ČD (také bude chtít vidět předchozí jízdenku, aby byl prodej bez přirážky).

V obou případech lze také využít nebo Systému jednotného tarifu, tzv. jízdenky One Ticket, na niž cestující může kombinovat vlaky různých dopravců.

Cestuji autobusovou dopravou

V autobusu si koupíte jízdenku daného dopravce (objednatele linky).

Je tarif Zlínského kraje výhodný?

Na některých železničních linkách – například na trati mezi Starým Městem u Uherského Hradiště, Otrokovicemi a Hulínem – si cestující může zvolit mezi tarifem Zlínského kraje a tarifem Českých drah. Tarif Zlínského kraje je ovšem výhodnější než základní jízdenka Českých drah, a to cca o 30 %. Ve vlacích kategorie EC však tarif Zlínského kraje neplatí.

Pokud srovnáme cenu tarifu Zlínského kraje se sousedy, tak třeba v Moravskoslezském kraji nyní cestující zaplatí 1,40 Kč/km + nástupní tarif 9 Kč při platbě kartou ODISkou nebo Zetkou, 15 Kč při platbě v hotovosti. 

A co slevy?

V současné době platí na linkách IDZK žákovské, studentské a seniorské slevy garantované státem.
Do budoucna plánujeme úpravy krajského tarifu, aby si v něm každý cestující našel nejvýhodnější jízdenku.

Kteří dopravci jezdí na linkách IDZK?

Arriva autobusy, a.s.

ČSAD Bus Uherské Hradiště, a.s. 

Transdev Morava s.r.o

TQM Holding s.r.o. 

Z-Group  BUS a.s.

Arriva vlaky s.r.o

České dráhy a.s. 

 

Novinky od 1. července 2022

Už od 1. července 2022 dojde k důležitým změnám: zavedeme možnost nákupu časového jízdného a zároveň se změní ceny za kilometrický tarif. Sledujte proto naše webové stránky, kde budou postupně přibývat informace k novinkám. A nezapomeňte si včas pořídit kartu Zetka, abyste mohli začít využívat časové jízdné.

Ceníky

Smluvní přepravní podmínky

Tarif IDZK

ZETKA - důležité dokumenty

Zavřít vyhledávání

Vyhledávání

Zavřít mobilní menu